Jak dekorować pierniczki. Dziś jest dzień ozdabiania pysznych pierniczków lukrem – czyli ozdabianie i malowanie pierniczków . Osobiście nie mam cierpliwości do takiego zdobienia i lukrowania nie wspominając już o mych zdolnościach manualnych czego efekty widać poniżej:))) Ale to są moje osobiste polukrowane pierniczki 😉 co też widać na filmie 🙂 Do lukrowania i zdobienia polecam lukier królewski, gdyż jest najbardziej trwały i nie odpada od pierniczków czy ciasteczek. Więcej porad znajdziecie poniżej,a w powyższym filmiku zobaczycie moje zmagania z lukrowaniem :)) Ale jedno muszę Wam powiedzieć, iż mimo braku zdolności manualnych muszę przyznać, że jest to bardzo fajna zespołowa zabawa w rodzinnym gronie przy fajnej muzyczce :))
Zobacz też: Jak zrobić Lukier Królewski lub Jak zrobić Pierniczki
Składniki: 1 porcja = 12 szt.
- lukier królewski – zobacz jak zrobić,
- barwniki spożywcze,
- rękaw cukierniczy lub małe torebeczki lub papier do pieczenia,
lub barwniki naturalne
- niebieski – sok z jagód,
czerwony – sok z buraków,
zielony – szpinak,
żółty – kurkuma
Do dekorowani pierniczków będziemy potrzebowali rękawa cukierniczego i tu polecam zakup foliowych jednorazowych rękawów cukierniczych aby nie tracić czasu na mycie jednego rękawa wielokrotnego użytku. Innym rozwiązaniem są foliowe woreczki lub zwykły papier do pieczenia. Jeżeli chodzi o papier dopieczenia to przycinamy papier na arkusze o wymiarach 20 cm. x 20 cm – większe arkusze przy dekoracji lukrem będą mało poręczne. Arkusze zwijamy w tutkę / rożek / rękaw tak aby z jednej strony powstała cienka końcówka z bardzo mała dziurką. Górna część naszej tutki spinamy zszywaczem, a dół obklejamy taśma klejąca – dzięki tym zabiega nasz rękaw/tutka będzie bardziej stabilna.
Gdy mamy już gotowy lukier – przepis na Lukier Królewski – dzielimy go na tyle części ile chcemy mieć kolorów – przekładamy do osobnych miseczek lub filiżanek lub szklanek. Jeżeli lukier jest zbyt lejący należy dodać trochę więcej cukru i dokładnie wymieszać mikserem, aż lukier będzie błyszczący, a cukier rozpuści się i nie będzie grudek – to potrwa kilka minut. Do każdej porcji lukry dodajemy barwnik i dokładnie mieszamy aby go równo rozprowadzić i uzyskać jednolita barwę. Uwaga: lepiej przygotować więcej lukru o danej barwie, ponieważ gdy nam go zabraknie to już nie dorobimy kolejnej porcji o dokładnie takim samym kolorze. Jeżeli chodzi o barwniki to możemy je kupić w większości sklepów spożywczych lub cukierniczych lub skorzystać z domowej metod barwienia: niebieski – sok z jagód, czerwony – sok z buraków, zielony – szpinak, żółty – kurkuma
Gotowy kolorowy lukier przekładamy do rękawa cukierniczego lub zrobionej tutki z papieru do pieczenia lub do woreczka foliowego i dokładnie zakręcamy / zawijamy górna cześć naszej tutki tak aby lukier w czasie wyciskanie nie wypływał przez górna część. Nakładamy do połowy tutki. Następnie nożyczkami ucinamy sam róg tutki tak aby powstał mały otwór – na próbę wyciskamy lukier i sprawdzamy czy powstający wzorek jest odpowiedniej szerokości, jeżeli jest zbyt wąski to powiększamy dziurkę tutki bardziej ją przycinając. Pierniczki dekorujemy możliwie cienką strużką lukru nie dotykając ich powierzchni. Najpierw dekorujemy brzegi tworząc obramowanie, a następnie wypełniamy środek lukrem o mniejszej gęstości. Wypełnianie proponuję pozostawić na sam koniec, gdyż lukier który Wam pozostanie możecie rozrobić odrobiną soku z cytryny i wtedy ładnie wypełni zaznaczone wzorki.
Jeżeli dekorujemy pierniczki w kształcie zwierząt i chcemy zrobić drobne elementy np. oczy – to do ich dekoracji używamy wykałaczki lub zapałki. Końcówkę wykałaczki maczamy w lukrze i stawiamy małe kropki w wyznaczonych miejscach na pierniczkach.
Do dekoracji możemy także użyć gotowych posypek lub ozdób, którymi posypujemy polukrowane pierniczki. Świerzy lukier ładnie połączy pierniczki z ozdobami.
Dodaj komentarz